Coolregion

Coolregion: ENERGY EFFICIENT COOLING IN REGIONS OF NORTH AND CENTRAL EUROPE

Energetsko učinkovito hlajenje v regijah severne in centralne Evrope

Raba energije za hlajenje v vseh država EU narašča. Med velike porabnike sodijo zlasti poslovne stavbe in storitveni objekti, kot na primer pisarne, hoteli, bolnišnice in zdravstveni domovi, kjer so prisotne velike steklene površine in izdatni notranji toplotni viri, kot posledica pisarniške opreme in uporabnikov. Pri drugih tipih stavb, kot so na primer stanovanjske stavbe, šole in vrtci, pa se naraščajoča potreba po hlajenju kaže predvsem v zmanjšanju kakovosti toplotnega ugodja. Število hladilnih sistemov in naprav, ki jih vgrajujemo v stavbe tudi v Sloveniji narašča.

Pogosto pozabljamo, da je mogoče prevelike potrebe po hlajenju preprečiti s skrbnim arhitekturnim načrtovanjem stavbe, preostanek hladilnih potreb si moramo prizadevati pokriti z obnovljivimi viri energije. Na podlagi Evropske direktive o energetski učinkovitosti stavb bo v bodoče obvezna tudi računska analiza rabe energije za hlajenje, kar bo povečalo ozaveščenost investitorjev, projektantov in uporabnikov stavb.

NAMEN PROJEKTA

Klimatske spremembe v zadnjih letih nakazujejo, da bomo v bodoče morali našo pozornost bolj posvetiti ne le ogrevanju temveč tudi energetsko učinkovitemu hlajenju. EIE projekt Coolregion s takim pogledom orje ledino, kajti v preteklosti pri nas ni bilo sistematičnega spremljanja dogajanj na področju hlajenja stavb. Ključni akterji, ki lahko vplivajo na koncept ogrevanja in hlajenja stavbe so pri načrtovanju stavbe premalo povezani. Običajnim oviram pri načrtovanju energetsko učinkovitih stavb se pri hlajenju pridruži še nepoznavanje področja in sodobnih tehnologij ter pristopov.

Namen projekta je

  • pregledati stanje na področju hlajenja stavb,
  • omogočiti izmenjavo strokovnih mnenj o energetsko učinkovitem hlajenju,
  • okrepiti zavest s pomočjo strokovnih ogledov, priročnikov in spletne platforme,
  • posredovati strokovno znanje ciljnim skupinam (lastniki stavb, arhitekti, inženirji).

Cilji projekta

Cilji projekta so:

  • povečati ozaveščenost o energetskem učinkovitem hlajenju
  • vzpostaviti strokovne mednarodne in regionalne mreže
  • prikazati potenciale prihranka energije za hlajenje na petih pilotnih primerih

Rezultati projekta

  • nabor ukrepov za učinkovito hlajenje
  • izpolnitev znanja
  • svetovanje o zasnovah učinkovitega hlajenja na pilotnih projektih
  • dvig energetske učinkovitosti

Delovni paket 1

Kratek opis dela znotraj paketa:

Cilj Delovnega paketa 1 je tehnično, finančno in administrativno usklajevanje celotnega dela na projektu. Glavni koordinator paketa je nemški partner GERTEC GmbH, ki je zadolžen za organizacijo vseh sestankov projektnih partnerjev, pripravo temu ustreznih poročil in njihovo posredovanje Evropski komisiji. Prav tako je odgovoren za kontrolo nad izvajanjem dogovorjene implementacije rezultatov projekta v državah sodelujočih partnerjev.

Delovni paket 2

Kratek opis dela znotraj paketa:

Cilj Delovnega paketa 2 je pregledati stanje glede porabe energije za hlajenje v državah sodelujočih partnerjev, tako stanje danes kot predvideno stanje v prihodnosti. V ta namen bodo zbrane vse potrebne informacije, na podlagi teh pa se bodo projektni partnerji odločali, kateri ukrepi glede te problematike bodo usmerjali njihovo prihodnje delo na tem področju.

Delovni paket 3

Kratek opis dela znotraj paketa:

Cilj Delovnega paketa 3 je prispevati k učinkoviti mednarodni in nacionalni izmenjavi znanja in izkušenj med strokovnjaki s področja hlajenja. V ta namen bo oblikovana skupna internetna stran projekta, namenjena implementaciji rezultatov, s povezavami na nacionalne internetne strani projekta. K sodelovanju pri izmenjavi informacij preko teh spletnih strani bo vsak izmed projektnih partnerjev povabil vse pomembnejše nacionalne akterje s področja, in sicer s pomočjo dveh organiziranih regionalnih sestankov na leto, konferenc in dveh celodnevnih seminarjev. Slednji bodo v celoti v predstavitev določene tehnologije hlajenja ali tipa zgradbe, odvisno od rezultatov paketa 2 (npr. tehnologije hlajenja, zmanjševanje potreb po hlajenju z obnovo stavb...). Na seminarjih bodo predavali mednarodni strokovnjaki.

Prav tako bodo znotraj tega paketa predstavljeni tudi primeri dobre prakse (vsaka partnerska država bo prispevala 5 nacionalnih primerov), ki bodo predstavljali primere stavb z učinkovitimi rešitvami problema hlajenja, pripravljene pa bodo tudi krajše brošure, ki bodo v nacionalnih jezikih podajale nekaj ključnih informacij o učinkovitem zagotavljanju trajnostnega poletnega udobja in zmanjševanju porabe energije za hlajenje. Brošura bo javno dostopna v natisnjeni obliki, preko oblikovane nacionalne spletne strani projekta pa tudi v elektronski obliki, namenjena pa bo zlasti krepitvi ozaveščenosti ključnih akterjev, na katere je bilo opozorjeno znotraj Delovnega paketa 2.

Delovni paket 4

Kratek opis dela znotraj paketa:

Naloga Delovnega paketa 4 je izbira ustreznega že obstoječega ali novega objekta, ki bo osnova za pilotni projekt, na katerem bodo sodelujoči partnerji prikazali princip ustreznega svetovanja med procesom gradnje/obnove za zagotavljanje trajnostnega poletnega udobja brez načrtovanja večjih energijsko potratnih sistemov hlajenja. Nadalje bodo omenjene predstavitve dokumentirane in dopolnjene še s tujimi primeri dobre prakse. Na tej osnovi bodo partnerji pripravili tudi ustrezen material, namenjen diseminaciji pridobljenega znanja. To bo osnova za ozaveščanje arhitektov in načrtovalcev, kar bo ključnega pomena za razvoj in oživitev regionalnih mrež, osnovanih znotraj Delovnega paketa 3.

Delovni paket 5

Kratek opis dela znotraj paketa:

Glavni cilj Delovnega paketa 5 je diseminacija rezultatov in informacij, pridobljenih na projektu, in sicer vsem ciljnim skupinam, od regionalnih projektantov, lastnikov stavb, inženirjev, obrtnikov pa vse do širše publike. Pri tem je izrednega pomena ustrezna motiviranost omenjenih skupin za pridobivanje novih znanj glede obravnavane problematike, zato bosta v ta namen izdelana tudi logotip in specifičen dizajn za prepoznavnost projekta.

Delovni paket 6

Kratek opis dela znotraj paketa:

Delovni paket 6 je namenjen povezovanju znanj projekta Coolregion z znanji ostalih, že dokončanih evropskih projektov, kar naj bi pripomoglo k ustvarjanju sinergije med pridobljenimi znanji in -v tem smislu- širjenju njihove uporabnosti, ne nazadnje pa tudi zviševanju prepoznavnosti tovrstnih projektov.

 

Preberi več

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.