Protipotresne utrditve zidanih konstrukcij s CFRP kompoziti

Na svetu se vsako leto tla stresejo, z magnitudo večjo od 6, povprečno 152 krat. Mnogo teh potresov ne prizadene poseljenih območij, kjer bi lahko povzročili materialno škodo in zahtevali človeška življenja. Večina potresov se zgodi na območju dveh potresno najdejavnejših pasov (obtihooceanski in sredozemskohimalajski pas). Slovenija v potresni ogroženosti ni izjema, saj je bilo v zadnjem stoletju vsaj 10 potresov, ki so povzročili gmotno škodo. Kot zadnji in hkrati tudi eden najmočnejših potresov 20. stoletja, z žariščem na ozemlju Slovenije, je bil potres v Posočju (1998).

Izkušnje, pridobljene iz zadnjih potresov (ZDA 1994, Japonska 1995, Turčija 1999), so pokazale, da je porušitev potresno neodpornih zidov eden glavnih vzrokov za nastanek materialne škode in izgube človeških življenj v potresih. Takšni zidovi so izredno krhki in predstavljajo veliko nevarnost med potresom. Pogoste so porušitve polnil v okvirjih, krhke strižne porušitve medokenskih slopov, izpad nepovezanih zidov, itd.

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.