Tehnične informacije o pomembnejših konstrukcijskih posegih za sanacijo pri potresu poškodovanih zidanih stavb

Rekonstrukcija v potresu poškodovanih objektov se izvaja na objektih, ki so še primerni za rekonstrukcijo in jih je mogoče z ekonomsko še sprejemljivimi stroški utrditi za prevzem predvidene potresne obtežbe.

Za izdelavo projekta je potrebno predhodno ugotoviti stanje nosilnih elementov, sestavo zidovja, stopnjo in obseg poškodb ter njihov vpliv na nosilnost in varnost tako posameznega elementa kot celotnega objekta. V nadaljevanju so opisani posegi za utrditev v potresu poškodovanih zidanih objektov.

OPIS POSEGOV ZA UTRDITEV V POTRESU POŠKODOVANIH OBJEKTOV

POVEZOVANJE NOSILNIH ZIDOV Z JEKLENIMI VEZMI

Zgradbe, pri katerih nosilni zidovi niso primerno medsebojno povezani v horizontalni ravnini, med potresom niso delovale kot celota. Posledica tega so popuščanja na kontaktih med zidovi, zaradi česar je prišlo do medsebojnega razmikanja zidov.

Nosilne zidove stanovanjskih hiš in gospodarskih objektov, ki nimajo primernih horizontalnih vezi oziroma togih medetažnih konstrukcij, povezujemo z jeklenimi vezmi, katere pritrjujemo z maticami na kovinske sidrne plošče.

Vsak nosilni zid povežemo po dolžini s po dvema palicama, ob vsaki strani zidu je ena. Obe palici morata biti na isti višini. V smislu najugodnejših statičnih zahtev moramo vezi vgrajevati čim bližje stropu.

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.