Smernica IZS Priloga-06-Kriteriji za trajnostno gradnjo in zeleno javno naročanje

Za trajnostne stavbe velja, da v času načrtovanja, gradnje, obratovanja in odstranitve sledijo načelu skrbnega ravnanja z okoljem in ohranjanja naravnih virov ter da je njihova gradnja in uporaba ekonomična. Trajnostne stavbe morajo biti prijazne do uporabnika in njegovega zdravja, izpolnjevati pričakovanja glede funkcionalnosti in prispevati k ohranjanju družbenih in kulturnih vrednot.

Trajnostna gradnja je vsebinsko širši pojem kot le zeleno (javno) naročanje na področju gradenj.

Od strateških usmeritev do udejanjanja načel trajnostne gradnje v praksi je dolga pot. Ključno težavo predstavlja razvoj kriterijev za trajnostno gradnjo, s katerimi lahko dokazujemo okoljsko prijaznost, ekonomsko učinkovitost in družbeno sprejemljivost zasnovane stavbe.

V svetu poznamo preko 250 metod, s katerimi ocenjujemo, kako trajnostna (upoštevamo vse tri vidike) ali le kako zelena (okolju prijazna) je stavba. Delimo jih na:

  • Metode za oceno stavb prve generacije – vrednotenje zelene stavbe
  • Metode za oceno stavb druge generacije – vrednotenje trajnostne stavbe
 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.