EffCobuild

EffCobuild: Energetsko učinkovite občine – vzpostavitev pilotne občine na področju stavb

Stavbni sektor je eden največjih porabnikov energije v srednji Evropi, še posebej glede porabe energije za ogrevanje, toplo vodo in hlajenje. Namen tega projekta je pokazati, da so potenciali za varčevanje z energijo ogromni in da predstavljajo kamenček v mozaiku trajnostne oskrbe z energijo. Projekt tudi kaže na to, da z uporabo ukrepov URE izboljšamo bivalne pogoje in prispevamo k boljših razmerah na področju regionalnega gospodarstva in zaposlovanja. Zato so glavni deležniki projekta lastniki stavb, administracija na občinski ravni, finančne institucije, zasebna podjetja in regionalna politika, ki jih projekt namerava pritegniti v svetovalno telo. V vsaki občini bo obravnavan po en projekt t.i. pilotne trajnostne občine. Analizirani bodo obstoječe pravne podlage, gospodarski okvir in ovir potrebnih znanj, na tej podlagi bo pripravljena zasnova ukrepov za realizacijo varčevalnega potenciala. S temi ukrepi/ inštrumenti /akcijami bomo razširjali nove energetsko učinkovite tehnologije, kot vedenje o pravnem okviru in možnem financiranju. Končno bo v projektu izveden eden od ukrepov predlaganega koncepta, kot pilotni projekt trajnostno naravnane občine.

NAMEN PROJEKTA

Namen projekta je zmanjšati rabo energije v stavbah. Projekt mora prebroditi obstoječe ovire za uresničitev energetsko varčevalnega potencial v sektorju stavb na občinski ravni. Z vključitvijo in povezovanjem različni deležnikov, kot so lastniki stavb, administracija, finančne inštitucije, zasebna podjetja, regionalna politika, bo ustvarjen skupni ekonomski in okoljski interes.

Konkreten cilj na področju varčevanja z energijo za izbrano občino (v slovenskem primeru je to občina Jesenice) bo pripomogel posameznemu občanu pri zavedanju glede obsega ukrepov URE in s tem povezanih sprememb. Projekt mora povečati ozaveščenost na občinski ravni, glede tega, da je trajnostna preskrba z energijo v EU mogoča in da je energetska učinkovitost v stavbah njen nujni del. Projekt želi tudi izkazati odnos do varovanja okolja in pozitivne gospodarske učinke za občino, saj uvajanje energetske učinkovitosti v stavbe omogoča ohraniti ustvarjeno dodano vrednost v občini.

Opis dela: Projekt bo uresničen v pilotnih občinah sodelujočih držav (vključene občine: Thalgau-Avstrija, Sala-Slovaška, Eggesin-Nemčija in Jesenice-Slovenija). Najprej bodo analizirani pogoji – ekonomski, pravni, tehnični – ukrepe URE v stavbah v občini, analizirane bodo ovire in in dejavniki uspeha in določeno, kaj mora biti izboljšano na občinski ter regionalni ravni.

Preučena bo energetska bilanca občine, s poudarkom na stavbnem sektorju. S tem vedenjem se bodo deležniki v občini odločili za ambiciozne a realne cilje občine na področju rabe energije v stavbah. Izdelana bo brošura z 10 primeri dobre prakse na temo energetsko učinkovitih ukrepov v stavbah, vezana na občino in/ali na njeno širše okolje. Skupaj z deležniki, ki delujejo kot svetovalni odbor bodo za vsako občino razviti koncept ukrepov, inštrumenti in aktivnosti za povečano uporabo ukrepov URE v občini. Eden od teh ukrepov bo realiziran kot vzorčni projekt v sodelujoči občini.

Pričakovani rezultati

Pričakovani rezultati: Pričakovani rezultati se nanašajo na deležnike v občini in na občane, ki se po končane projektu bolj zavedajo:

  • da so ukrepi URE v stavbah pomemben korak na poti k trajnostni oskrbi z rabo energije,
  • da je lahko velik del ukrepov in aktivnosti pripravljen na strani same občine,
  • da ukrepi URE zagotavljajo pozitivni impulz za regionalno ekonomski razvoj in zaposlovanje v občini ter, da tako ostaja dodana vrednost v občini oz. regiji.

Občina bo dobila podrobno analizo energetsko varčevalnega potenciala v stavbah, zasnovo ukrepov za pospešeno realizacijo tega potenciala, brošuro primerov dobre prakse iz lastnega okolja s primeri tudi od drugod. V občini bo izveden pilotni projekt – ukrep za povečanje uvajanja URE v stavbe. To bo sprožilo izvajanje koncepta ukrepov in razvoj v smeri k energetsko učinkoviti regiji na področju stavb. Pilotne občine bodo igrale vlogo vzorčnega projekta za okoliške regije kot tudi druge države EU.

Partnerji

  • Avstija (ÖGUT, SIR) v sodelovanju z občino Thalgau
  • Nemčija (BE) v sodelovanju z občino Eggesin
  • Slovaška (REA) v sodelovanju z občino Šala (Region Trnava)
  • Slovenija (GI ZRMK)v sodelovanju z občino Jesenice (JEKO - IN)
 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.