BUDI

BUDI: Prenos »Direktive EU o energijski učinkovitosti stavb« (2002/91/EC) v prakso – Pilotni projekt za razvoj trga energetskih izkaznic

Direktiva o energetski učinkovitosti stavb bo pomemben instrument s pozitivnimi učinki na področju stavb, v smislu ozaveščanja in energetske učinkovitosti, na katero se je potrebno dobro pripraviti do njene uveljavitve v letu 2006.

Cilj projekta je pospešitev uspešnega razvoja energetskih izkaznic. Postale bodo učinkovito orodje za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb, s pomočjo razvoja delujočega trga za energetsko učinkovite stavbe.

Projekt je usmerjen na lokalno raven. Njegova naloga je v praksi preveriti uporabo energetskih izkaznic v šestih sodelujočih državah EU, kjer se bo uporaba energetskih izkaznic prenesla na trg do začetka leta 2006. Potekalo bo razširjanje pridobljenih izkušenj, kar bo koristno za uveljavitev direktive z začetkom leta 2006. Izkušnje pridobljene v pilotnih projektih bodo koristne tudi za druge države.

Za izbrane stavbe JSS MOL bomo preverili izdajanje energetskih izkaznic in na tej podlagi razvili postopke kot osnovo za informiran in delujoč trg. Energetsko certificiranje obstoječih stavb bomo izvajali tako za stanovanjske kot tudi za nekatere javne stavbe.

CILJI PROJEKTA

  • oblikovanje informacijskih centrov in centrov znanja, ki bodo posredovali svoje praktične izkušnje,
  • izvedba pilotnih projektov za dve ciljni skupini: javne stavbe in večstanovanjske stavbe (v vseh sodelujočih državah: 60 izkaznic za stanovanjske stavbe, 48 – 60 za javne stavbe),
  • podpora ciljnim skupinam pri izvajanju programa širjenja energetskega certificiranja skozi svetovanje, posredovanje informacij,
  • razvoj sistema usposabljanja zadostnega števila kvalificiranih neodvisnih strokovnjakov za usposabljanje v vsaki državi,
  • razvoj smernic in akreditacijskih shem za zagotovitev kakovostne ravni energetskih izkaznic in ustreznih strokovnjakov,
  • organiziranje strokovnih razprav za redno in aktualno izmenjavo izkušenj med regijami in državami po Evropi (5 seminarjev in spletna stran).

V splošnem so primeri uspešnih energetskih izkaznic stavb razviti na regionalnem nivoju. Informacije partnerjev projekta o orodjih, smernicah in izkaznicah so preko projekta BUDI na voljo vsem zainteresiranim v EU.

Pogosta vprašanja in odgovori:

Kdaj bo obvezna pridobitev energetske izkaznice?

Za nove stavbe bo pridobitev energetske izkaznice obvezna od 1. januarja 2008.
Za javne stavbe, ki jih javnost pogosto obiskuje in so večje od 1000 m2, je obvezna namestitev energetske izkaznice na vidnem mestu od 1. januarja 2008 dalje, vendar najkasneje do 31. decembra 2010.
Za obstoječe stavbe in njihove dele je obvezno pred sklenitvijo kupoprodajne ali najemne pogodbe kupcu oz. najemniku predložiti energetsko izkaznico stavbe. Obveznost za obstoječe stavbe ob njihovi prodaji ali najemu velja od 1. januarja 2009.

Kaj vsebuje energetska izkaznica?

Energetska izkaznica stavbe mora vsebovati referenčne vrednosti, kot so trenutni veljavni standardi in primerjalni podatki, ki omogočajo primerjavo in oceno energetske učinkovitosti stavbe. Energetski izkaznici morajo biti priložena priporočila za stroškovno učinkovite izboljšave energetske učinkovitosti, razen v primeru novozgrajenih stavb in oddaje stavb v najem.

V okviru EU projekta EIE BUDI (2005-2007) (http://www.buildingdirective.org) smo na Gradbenem inštitutu ZRMK (http://www.gi-zrmk.si/EUprojekti) testirali različne oblike ener­getskih izkaznic za stanovanjske in javne stavbe ter organizirali tudi pilotno izobraževanje strokovnjakov, zainteresiranih za izde­lavo energetskih izkaznic. Preverjali smo sprejemljivost certi­ficiranja na podlagi izračunane oziroma izmerjene rabe energije, posebnosti izdajanja izkaznic za večstanovanjske in javne stavbe in preskusili različne oblike predstavitve energetske izkaznice za velike javne stavbe.

Do konca projekta smo izdelali predvidenih 10 izkaznic za večstanovanjske stavbe iz fonda Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana in 8 izkaznic za občinske javne stavbe v Ljubljani in Kranju. V juliju 2007 smo organizirali tudi javno pred­stavitev energetske izkaznice v Mestni občini Ljubljana.

Čemu je namenjena energetska izkaznica?

Energetska izkaznica je predvsem promocijski instrument, ki naj v skladu z energetsko zakonodajo spodbudi k nakupu ali najemu energetsko učinkovitejših stavb oz. svetuje lastniku obstoječega objekta, kako z gospodarnimi naložbami preiti v boljši razred po energetski učinkovitosti, in spodbuja uporabnike javnih stavb, da spremljajo porabo energije in se pri režimu uporabe kot pri načrtih za vzdrževanje ter obnovo obnašajo kot dolgoročno dober gospodar.

Kje se bo izvajalo izobraževanje za izvajalce energetskega certificiranja stavb?

Na GI ZRMK smo izvedli izobraževalni seminar "Pilotno izobraževanje izvajalcev energetskega certificiranja stavb" v maju 2007.

Kakšna je predvidena izobrazba za neodvisnega strokovnjaka za energetsko certificiranje stavb?

Energetski zakon uvaja energetsko certificiranje stavb po Direktivi EPBD in navaja med drugim tudi pogoje za neodvisne strokovnjake.

 

Preberi več

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.