LCC -REFURB

Povzetek projekta

Generalni cilj projekta je izkoristiti obstoječe izkušnje z integralnim načrtovanjem (IN) in LCCA (analizo stroškov v življenjskem krogu oz. Life-Cycle Cost Assessment), ki so ponekod že bile ustvarjene na področju načrtovanja novogradenj in prenesti znanje - metodološko in organizacijsko – na področje celovite obnove stavb (javnih - glede na način uporabe ali lastništvo).

Podrobni cilji projekta

  • Pregled obstoječih orodij za LCCA in integralno načrtovanje z vidika njihove uporabnosti pri obnovi stavb.
  • Oblikovati shemo procesa odločanja, ki zagotavlja, da bo LCCA upoštevana v različnih fazah procesa načrtovanja in – v primeru javnih stavb – , da bodo upoštevana pravila javnih razpisov.
  • Testiranje orodij za LCCA in predlaganega procesa odločanja za demonstracijski projekt načrtovanja prenove.
  • Ovrednotenje demonstracijskega projekta, v glavnem z vidika potenciala ponovljivosti.
  • Posredovati ugotovitve tega projekta kot strokovno podlago vezano na pripravo direktive EU o javnih naročilih.

Faza 1 bo podala osnovni okvir znanj na področju integralnega načrtovanja in LCCA-orodij s posebnim poudarkom na področju celovite prenove v stavbah terciarnega sektorja (javnih stavb in stavb z dostopom javnosti). Vključeni bodo nacionalni eksperti in lastniki stavb po sodelujočih državah.

Vsak projekti partner bo sodeloval z lastnikom stavb(e), ki bo zagotovil za analizo stavbo iz terciarnega sektorja, ki se bo prenavljala v skladu z LCC načeli. Projekti partnerji nudijo svetovanje lastnikom stavb v smislu procesa načrtovanja in uporabe primernih LCC-orodij. Faza 2 se bo zaključila z LCC evaluacijo demonstracijskega projekta.

Tesno sodelovanje med lastnikom stavbe in njenim upravljavcem v okviru tega projekta daje velik potencial za ponovitve in razširjanje rezultatov projekta v okviru faze 3. Ponovljivost pri organizacijah vključenih v projekt se zagotavlja skozi aktivnosti v fazah projekta. Ostali lastniki stavb znotraj javnega in zasebnega sektorja bodo zajeti z delavnicami in z uporabo obstoječih mrež za obveščanje. Projekt bo podal naslednje rezultate:

  • Okvir za pristop k integralnem načrtovanju in pregled LCC-orodij za področje obnove stavb
  • Po en demonstracijski primer načrtovanj obnove stavbe v sodelujoči državi, ki bo dokumentiran s poudarkom na ovirah in koristih, zahtevah in oceni možnosti za ponovitve
  • Smernice za integralno načrtovanje obnove stavb (načrtovanje in proces odločanja ter uporaba LCCA)
  • Posredovanje ugotovitev projekta za potrebe nacionalne zakonodaje in standardiziranja tega procesa
  • Priporočila za izboljšave pogojev okolja, v katerem poteka integralno načrtovanje in LCCA – vezano na pripravo EU-direktive o javnih naročilih.

Dolgoročno naj bi odločitve o naložbah temeljile na podrobni LCCA in kot take predstavljale standardni pristop, ki bo nadomestil trenutno prevladujoč pristop presoje na osnovi višine stroškov naložbe.

Učinkovita raba energije, energijski prihranki, prihranki pri stroških v celotni življenjski dobi stavbe so ključni elementi LCCA, ki jih v okviru tega projekta želimo povezati s problematiko optimalnega načrtovanja vzdrževalnih del, kar je v stavbah ključnega pomena za racionalne odločitve.

Program del, metodologija in pristop

Splošno

Zasnova projekta in metoda

Projekt bo potekal delno v nacionalnem okviru delno bo potekala izmenjava izkušenj na mednarodni ravni med partnerji.
Posamezni partner bo na nacionalni ravni:

  • pripravil pregled integralnega načrtovanja in LCCA_ orodij (podatki za uvodni sestanek), nudil strokovno podporo in ovrednotil demonstracijski projekt v sodelovanju z lastnikom izbrane stavbe (V primeru Slovenije je tako pismo o nameri posredoval Mercator za svoje manjše trgovine, ki se prenavljajo po letnem planu v številu 5-20 na leto),
  • aktivnosti za zagotavljanje ponovljivosti in razširjanja integralnega načrtovanja in LCCA orodij ("smernice" ki bodo na voljo oz. bodo posredovane lastnikom stavb). Naslednje aktivnosti bodo organizirane kot skupni timski proces, vsak partner bo prispeval k:
  • razvoju enotnega razumevanja in okvira glede integralnega načrtovanja in LCCA s poudarkom na obnovo stavb v terciarnem sektorju,
  • izmenjavi izkušenj in povratnih informacij glede tekočih demonstracijskih projektov (primeri dobre prakse),
  • oblikovanju strategij za uporabo integralnega načrtovanja in LCCA kot standardnega postopka, ki ga uporabljajo lastniki stavb (npr. Smernice),
  • pripravi priporočil za EC (glede usmeritev direktive o javnih naročilih in glede določenih elementov direktive o energijskih lastnostih stavb).

Podrobni program del za 2004-2005 – s poudarkom na aktivnostih slovenskega partnerja

Phase 1: Razvoj LCCA-okvira

Trajanje: 4 meseci

Task 1a: Kick-off sestanek

Partner pripravi nacionalni pregled in opis razmer glede integralnega načrtovanja on LCCA pri obnovi stavb: pregled metod in orodij, ki bodo potencialno uporabljena v demonstracijskem projektu, analiza kriterijev in ugodnih pogojev za uspešno uporabo metod in orodij, »brainstorming« v prisotnosti predstavnika EC.

Nadalje je namen uvodnega sestanka oblikovanje skupnega pogleda na temo integriranega načrtovanja (IN) in LCCA v okviru tega projekta, razgovor o primernosti predlaganih demonstracijskih projektov in vlogah partnerjev v njih ter oblikovanje skupne strukture za pregled stanja. V okviru taska 1b.

Rezultati: kriteriji in skupna struktura za pregled metod in orodij, kratek pregled LCCA konceptov s poudarkom na obnovi stavb.

Task 1b: Kratek pregled stanja na področju integralnega načrtovanja in LCCA orodij pri obnovi stavb

Partner pripravi nacionalni pregled stanja (LCCA orodja, ovire na strani lastnikov, ekspertov, prednosti predlagane metode za demonstracijski projekt, zaključki).

Task 1c: Projektni sestanek 2 – Razvoj začasnega okvira za IN in LCCA

V skladu s kriteriji uvodnega sestanka bo projektna skupina potrdila uporabo določenih metod in orodij v strinjanju z EC. Na drugem projektnem sestanku bo vsak partner podala kratek pregled IN in LCCA orodij, ki so na voljo v državi. Razprava bo usmerjena na koristi in ovire pri praktični uporabi. Poseben poudarek bo na možnostih prenosa različnih pristopov (v druge države ali na druga področja stavb).

Rezultat: potrditev metod in orodij, pregled IN in LCCA ter pripadajočih orodij, začasni okvir in smernice za vključitev LCCA v proces obnove (v demonstracijske projekte partnerjev).

Task 1d: Priprava demonstracijskih projektov

Priprava za task 1c bo stekla po podpisu pogodbe na podlagi pisem o nameri, ob upoštevanju časovnega zamika od prijave projekta. Sklene se dogovor z lastnikom objekta, ki izbere stavbo, na kateri bo partner lahko svetoval in usmerjal siceršnje načrtovanje prenove tako, da bodo upoštevanja načela integralnega načrtovanja in LCCA.

Phase 2: Prenos – Demonstracijski projekt: Svetovanje in ovrednotenje

Trajanje: 14 mesecev

Task 2a: Svetovanje pri demonstracijskem projektu obnove stavbe

2a je ena osrednjih nalog projekta, zajema svetovanje lastniku stavb v skladu z dogovorom (iz 1d). Svetovanje lahko vsebuje:

  • nasvet lastniku stavb: kakšne so prednosti integriranega načrtovanja?
  • Načrtovanje in proces odločanja ("integrated planning step by step")
  • uporaba LCCA-orodij (in manjše prilagoditve orodij in oz. nakup specifične LCC programske opreme)
  • (poudariti je potrebno, da v Sloveniji še ni dostopnih LCCA orodij, sploh ne specifičnih za obnovo stavb, zato pričakujemo, da bo potrebno več dela usmeriti bodisi na prilagoditve obstoječih LCCA metod bodisi na prilagoditve LCCA orodij, gotovo pa še potrebno zbrati za Slovenijo specifične podatkovne baze. Rezultati te aktivnosti so v širšo korist, ne le za potrebe konkretnega demonstracijskega projekta)

Rezultat: uporaba IN in LCCA-orodij v konkretnem procesu prenove

Task 2b: Projektni sestanek 3

Vsebina zajema pregled stanja na demonstracijskih projektih, izkušnje, zaključki glede metod in v začetku zapisanega skupnega okvira za ovrednotenje demonstracijskih projektov, izdela se okvir za ovrednotenje demonstracijskih projektov. Možno sodelovanje zunanjega eksperta na sestanku. Priprava načrta razširjanja rezultatov projekta z upoštevanjem možnih novih akcij za uporabo novih ugotovitev.

Task 2c: Vmesno poročilo

Vmesno poročilo zajema pregled po državah in kratke opis stanja na demonstracijskem projektu.

Task 2d: Ovrednotenje demonstracijskih projektov

Partner in lastnik stavbe bosta ovrednotila demonstracijskih projekt tako s posameznega kot z njunega skupnega vidika. Možna merila:

  • prednosti za stavbe
  • proces načrtovanja in odločanje
  • potreba po aplikaciji orodij
  • pravni problemi (to se nanaša zlasti na javne stavbe, vezane na javna naročila)
  • potencial in priporočila za ponovitve podobnih projektov obnove stavbe

Rezultat:
Poročilo o oceni projekta ("koristi in težave, ovire, ki jih je potrebno odpraviti«) input za task 3a.

Task 2e: Delavnica z nacionalnimi eksperti

Projektna delavnica v sodelujočih državah – sestanek lastnikov stavb, zunanjih ekspertov in partnerja projekta – bo predstavljala ocenjevalno delavnico z namenom preiti od konkretnih izkušenj v projektu na višji nivo novo pridobljenega znanja v sodelujoči državi.

Rezultat: Strukturirano poročilo o oceni projekta ("koristi in težave, ovire, ki jih je potrebno odpraviti") input za task 3a.

Phase 3: Razširjanje

Trajanje: 6 mesecev

Task 3a: Projektni sestanek 4

Namen sestanka je na osnovi ocen demonstracijskih projektov in izkušenj na sestanku 4 razviti skupne smernice za LCCA pri prenovi. Projektna skupina bo obravnavala potrebne prilagoditve orodij in splošnega okvira za IN in LCCA (pravni okvir, tehnični standardi...).

Partnerji izdelajo konkretni načrt razširjanja rezultatov projekta na nacionalni ravni: ciljne skupine, oblike, aktivnosti.

Tretji del bo posvečen priporočilom za EC glede uporabe LCCA in direktiv (za energetsko učinkovitost stavb in javna naročila).

Rezultati:

Nacionalni načrti diseminacije (s poudarkom na čim večji ponovljivosti, dosegljivosti LCCA smernic v obliki brošure ali elektronskega dokumenta, mednarodni dostopnosti izdelkov, posredovanja rezultatov v druge EU projekte in mreže, vključevanju rezultatov projekta v učne načrte, publiciranje rezultatov projekta).

Task 3b: Nacionalna diseminacija

Cilj diseminacije je večje vključevanje IN in LCCA v proces načrtovanja obnove stavb. Definirajo se ciljne skupine, predvsem arhitekti in lastniki stavb. Organizira se nacionalna delavnica, kjer je ciljna skupina: arhitekti, lastniki stavb in tudi druge ciljne skupine kot na primer za področje šolanja, profesionalnega izobraževanja,razvoja pravnega okvira ipd.

Rezultati:

Nacionalna delavnica (2x), brošura, smernice, predstavitev na seminarjih, publikacija v člankih, dostopnost rezultatov na spletni strani, neformalna promocija rezultatov projekta po strokovnih kanalih.

Task 3c: Evropska ekspertna delavnica

Evropska ekspertna delavnica se organizira skupaj s projektnim sestankom št. 5 in bo podajala glavne zaključke projekta («zgodbe o uspehu in ovire»). Delavnica bo vključevala eksperta EC, predvsem zaradi prenosa priporočil EC na področju razvoja novih direktiv. Opredelitev strukture in vsebine končnega poročila.

Task 3d: Končno poročilo

Končno poročilo zajema poročilo o delo na projektu in poročilo o uspešnosti demonstracijskega projekta načrtovanja obnove stavbe ter skupne smernice za IN in LCCA pri obnovi stavb.

Partnerji

  • E.V.A. – the Austrian Energy Agency (AT)
  • CityPlan (CZ)
  • Berlin Energy Agency (DE)
  • Motiva (FI)
  • CSTB – Centre Scientifique et Technique du Bâtiment (FR)
  • CRES – Centre for Renewable Energy Sources (GR)
  • NBI - Norwegian Building Research Institute (NO)
  • GI ZRMK- Building and Civil Engineering Institute
 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.